Promocja ZT a sprzedający

Piotr Laskowski stworzył temat: Promocja ZT a sprzedający

2016/12/07 19:51

Witajcie,
może Was zaskoczy mój temat, ale przyszedł mi do głowy wcześniej - a dziś - kiedy zrobiłem 140 km wycieczkę objazdowa w celu zdobycia 12 znaczków (udało się 9) ;) - pytanie ponownie mi się "nasunęło"... bo przyznam uczciwie, że we wszystkich miejscach w których byłem - napotkałem na bardzo miłe, sympatyczne przyjęcie, dużą kulturze - a same znaczki były bardzo dobrze wyeksponowane i nikt nie robił "kwaśnej miny"... pięknie więc i wspaniale.
Ale... i na forum i w dyskusjach (ostatnio jakby częściej - mam nadzieje, ze się mylę) - mowa jest o irytacji sprzedających, o tym ze znaczki zaczynają być uciążliwe - są miejsca, gdzie kolejnych partii brak (nie wspomnę już o kopalni złota w Złotym Stoku boć to wstyd i sromota - kilometr od centrali - a byłem dwukrotnie).
Pytanie moje (do dyskusji) jest nastepujace... my - kolekcjonerzy - mamy oprócz wspaniałych widoków, satysfakcji i wspomnień z wyprawy - również piękny, drewniany krążek. Co w zamian otrzymują sprzedający? Marża - jak się domyślam - to te "złotóweczki" powyżej "piątaka"... Ale może jakieś podziękowania do centrali? Dyplom uznania? cosik innego? Krótko mówiąc - maja oni jakąś motywacje do działania?
Pozdrawiam ciepło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Hubert odpowiedział w temacie: Promocja ZT a sprzedający

2016/12/07 22:13

To nie są tylko te złotóweczki będące czystą marżą, bo znaczek jak wszyscy dobrze wiemy to nie super zysk a promocja miejsca. I właśnie promocja miejsca jest głównym profitem dla miejsc, które mają znaczki, czyli promocja w internecie, w ogólnoświatowej sieci skupiającej ciekawe miejsca, promocja w postaci interaktywnej mapy, z której korzystają nie tylko znaczkomaniacy, promocja poprzez media społecznościowe, nowi turyści, którzy często kupują posiłki, noclegi itd, itd.

To co otrzymują miejsca moim zdaniem nie jest problemem, bo każdy może sobie policzyć, że gdyby miał wydać pieniądze na reklamę w tylu różnorodnych kanałach, to zapłaciłby zdecydowanie więcej niż za znaczki, za które zresztą pieniądze w całości się zwracają. Problemem jest to, że znaczkowe miejsca, nie potrafią wykorzystać tego co w ramach współpracy jest oferowane. Prosty przykład - wczorajsza premiera ZO w Głuchołazach i dzisiejszy poranny news o Środzie z książką historyczną w Żarach.

Otóż w ramach współpracy ZMT mogą co pewien czas liczyć na to, że na łamach FB poinformujemy o ciekawych wydarzeniach, które w ZMT mają miejsce. Takich miejsc mamy powiedzmy 500, a cyklicznie materiały do publikacji wysyła 5 w porywach do 10 miejsc. Jaką siłą dysponują media społęcznościowe można się przekonać analizując właśnie wczorajszą premierę ZO w Głuchołazach. W ciągu 12 godzin od publikacji, post udostępniono 12 razy i dotarł do ponad 2500 odbiorców. To jest potęga i kto kumaty ten wie, że nawet jeśli ZMT nie zyska takich statystyk (te powyżej wcale nie są wysokie), to i tak publikując materiały 20 razy w roku jest w stanie osiągnąć bardzo dobre efekty promocyjne, nawet jeśli grupą odbiorców są tylko turyści i kolekcjonerzy ZT. Niestety w naszym kraju wciąż wychodzi się z założenia, że prawdziwy zysk to ten brzęczący lub szeleszczący w kasetce w postaci pieniędzy. Kto więc jest pazerny ten na ZT patrzy wilkiem, bo zarabia niewiele. Ci zaś, którzy uśmiechną się do turysty, sprzedadzą znaczek w normalnej cenie, ale dodatkowo zachęcają do zwiedzenie obiektu, kupna innej pamiątki czy zaproponują posiłek, nocleg itd, ci są wygrani bo zarabiają nie tylko na znaczkach, ale na produktach komplementarnych. I ja bynajmniej odwiedzając ZMT od razu wiem kto jakie ma pojęcie o ZT i sprzedaży, wystarczy zamienić 1-2 zdania i już człowiek wie czego się może spodziewać.

The following user(s) said Thank You: Andrzej Wacławek

Piotr Laskowski odpowiedział w temacie: Promocja ZT a sprzedający

2016/12/07 22:18

Hubercie,
ja to wiem - Ty to wiesz... Pytanie brzmi - na ile sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego rodzaju promocji?
pozdrawiam serdecznie

2016/12/07 22:36

Nie ma opcji by tego nie wiedzieli, w ofercie jest to obszernie opisane, problem tylko w tym, że wszystko zależy od chęci ZMT i przekonania do tej formy promocji.

Andrzej Wacławek odpowiedział w temacie: Promocja ZT a sprzedający

2016/12/09 09:10

I nic tu więcej nie można dodać. Często to tłumacze w miejscu gdzie mam Znaczek Turystyczny na codzienna, że nie jest ważny zysk z tego znaczka, ale reklama światowa, jaką gratis robi ten ZT

Piotr Laskowski odpowiedział w temacie: Promocja ZT a sprzedający

2016/12/09 20:34

Ok, moi drodzy ;) ja tylko tak nawiązałem do tematu... bo skąd te żale i smutek? jest jak piszecie - tak wspaniale i super. Więc? Pewnie część z kolekcjonerów znaczkowych zna Wander Cards... Ja osobiście w to "nie wchodzę" :) za dużo zbierania, kolekcjonowania. Ale w samym Wrocławiu jest takich 17 kart.... a miejsc do promocji co najmniej 5 razy tyle. Podobnie z całym Dolnym Śląskiem. Jedzie się przez jakąś miejscowość... ot , kościółek. A tak pod względem architektury i piękna - niesamowity - ze aż chce się samemu wypalić ZT :) Dobrym przykładem są nasi południowi sąsiedzi - Czesi (do których zresztą niebawem się wybieram)... tam o niebo zdecydowanie więcej czasu zajmuje postój i zakupy znaczkowe - niż sama jazda. tylez tego jest
Pozdrawiam serdecznie
P.

2016/12/09 20:50

Widzisz Piotrze, Wander Cards to zupełnie coś innego, inne koszty, w zasadzie minimalne. Minimalne też nakłady sprzedawane do punktów dystrybucji, więc i ludzie chętniej w to wchodzą bo mniej pieniędzy muszą zainwestować. Ale zysk równie mały co przy ZT, a promocja w zasadzie nijaka - no przynajmniej ja takowej w tym systemie nie widzę.

Fakt, u Czechów ZT mnóstwo i sam jak tylko jest okazja to wpadam tam na łowy. Ale, przecież my od Czechów nie gorsi i niebawem ze znaczkami ich przegonimy, w końcu Polska jest większa od Czech i mamy równie dużo ciekawych zabytków, także tego się trzymajmy i głowa do góry :-)

The following user(s) said Thank You: Andrzej Wacławek

Andrzej Wacławek odpowiedział w temacie: Promocja ZT a sprzedający

2016/12/10 05:56

Wander Cards tez jakoś do mnie nie przemawiają. Jak zbierać naklejki to może lepiej pocztówki? Późno zacząłem kolekcjonować Znaczki Turystyczne a zacząłem, dlatego że przemawiał do mnie jego niepowtarzalny charakter każdy znaczek jest niepowtarzalny nawet z tego samego miejsca nie ma dwóch jednakowych i to mnie urzekło

Zasilane przez Forum Kunena